programa

Kviečiame į naujame kultūros komplekse SODAS2123 žaliuojantį Sodą, esantį Vilniaus miesto centre ir online erdvėje. Virtualios realybės giraitėje susitinka kelios dešimtys menininkų, tyrėjų, studentų ir profesorių. Visus juos jungia sode bei pastatuose ir aplink gyvenančių organizmų perspektyvos, varijuojančios nuo menininko iki mikroorganizmo. 

Sodo programa yra kuriama naudojant vizualias ir konceptualias giraitės metaforas. Giraitė, tai medžių grupė ar mažesnė miško dalis, kurioje simbiotinius santykius ir komunikaciją įtakoja ne tik tenykščiai gyventojai, bet ir invazinės bei migruojančios rūšys, tarp kurių – žmogus ir jo veiklos. 

Kiekviena giraitė turi nuo 6 iki 9 sluoksnių, tai didieji medžiai, skliautas, pomiškis, krūmai, žolė, miško paklotė (samanos ir dirvožemis) ir požeminis (miceliai/gryvai/šaknys). Sodas Vilniuje yra įkvėptas Jussi Parikka knygos Vabzdžių medijos (angl. Insect Media) ir atsiskleidžia, kaip giraitėje esantis avilių ir spiečių tinklas, kuriame klesti pasidaryk pats kultūra. 

Įvairūs žiūrėjimo modeliai ir kampai leis pasinerti į 3 dienas ir naktis trunksiančias veiklas fizinėje giraitėje, kurios susijungs su virtualia versija per tiesiogines video transliacijas ir iš anksto įrašytą medžiagą. Žiūrovas turės galimybę patirti hibridinę tikrovę sekdamas paskui aplinką tyrinėjančią kamerą, medžio laipiotoją, skriejantį droną, bėgantį ar ropojantį gyvūną (šunį, katę, paukštį, žiurkę), krūmo ar žolės judesį. 

Renginyje pristatomi menininkai plečia ribas tarp supratimo kas yra žmogus, tvaraus gyvenimo kultūriniame centre, įsišaknijusių požiūrių į naująją mediją bei jos santykius su biologinė ir urbanistine giraite. 

Kuratorius ir komisaras: dr. Vytautas Michelkevičius
Kuratorių komanda: Danutė Gambickaitė, Lina Rukevičiūtė, Mindaugas Gapševičius, Ignas 

Pavliukevičius, Gailė Griciūtė 

Menininkai: Mindaugas Gapševičius, Ignas Pavliukevičius, Eye Gymnastics, Brigita Kasperaitė, Rūta Spelskytė, Valentinas Klimašauskas, Auksė Gaižauskaitė, Vitalij Červiakov, ūmėdė. 

Komanda: Antanas Skučas, Arturas Bukauskas, Paulius Žižliauskas, Gailė Cijūnaitytė, Nidas Kaniušas, Eva Rodz, Žilvinas Baranauskas, Indrė Liškauskaitė bei kiti menininkai, studentai, partneriai.

LTMKS/Letmekoo.lt menininkų Atviros Studijos 

09.09-09.12; 17:00-21:00

Menininkai: Akvilė Anglickaitė, Tomas Daukša, Tomas Martišauskis, Emilija Škarnulytė ir kiti.

Lietuvos tarpdisciplininių meno kūrėjų sąjungos menininkai atvers savo studijų duris ir kvies savo darbo aplinkoje tyrinėti heterotopinių, technologinių mitologijų, strūkturuotų bendruomenių ir hibridiškų būtybių kontekstus. 

TREČIADIENIS

Rugsėjo 9 d. 17.20 – 17.50 val. 

Išgyventi gyvenimus

gyva transliacija https://ars.electronica.art/keplersgardens/en/experiencing-lives/

Mindaugas Gapševičius (DE/LT), Brigita Kasperaitė (DE/LT), Rūta Spelskytė (LT), Auksė Gaižauskaitė (LT)

Moderatorius: Valentinas Klimašauskas

Pokalbio su menininkais metu bus keliami klausimai apie skirtingų rūšių bendradarbiavimą. Diskusija prasidės trijų projektų pristatymu: dviejų įrankių rinkinių eksperimentams su gyvais organizmais ir pokalbiu apie mikroorganizmus ir jų šeimininkus. Renginį organizuoja ne-disciplinininių tyrimų laboratorija Alt Lab, skirta meniniams-moksliniams tyrimams ir tarpdisciplininių projektų įgyvendinimui.

Mindaugas Gapševičius
Microorganisms and their Hosts

Video, ~4min

Sukurtas bendradarbiaujant su Valentinu Klimašausku ir Aukse Gaižauskaite

Video kūrinys Microorganisms and their Hosts kviečia permąsyti žmogaus ekologiją, kvestionuojant mikrobų įtakas, tyrėjant savaiminio išgyjimo strategijas bei patiriant meną besikeičiančiose aplinkos būsenose. Ar galima patirti savo paties mikrobiomas? Ar yra ryšys tarp to, ką valgome, kaip elgiamės ir kaip mąstome?

Kūrinys, tarsi gidas, veda per mokslinį tyrimą, meninius svarstymus ir fermentuoto maisto vartojimą. Microorganisms and their Hosts pristato skirtingas simbiotinių santykių perspektyvas tarp žmogaus ir jo mikrobiomų.

Mindaugas Gapševičius (g. 1974) yra menininkas, gyvenantis ir dirbantys Berlyne bei Vilniuje. 1999 m. jis baigė Vilniaus dailės akademiją, 2016 m. įgijo filosofijos magistro laipsnį Goldsmiths universitete Londone. Nuo 2016 m. jis studijuoja doktorantūrą ir dirba Bauhaus universitete, Veimare. Jo darbai kvestionuoja mechanizmų kūrybingumą bei neigia, jog žmonės yra vieninteliai generuojantys kūrybinę jėgą.

Brigita Kasperaitė
The Birth of Venus
Įrankių rinkinys, video, ~4min

Jei praeityje elektrokonvulsinė terapija buvo naudota labai abejotinais būdais, mes galime sutikti, jog realybė pati iš savęs yra kvestionuojama. Brigita Kasperaitė tyrinėja naturalius bei sintetinius elektrinės iškrovos būdus ir patirtis, kuomet elektra yra visur, net ir mūsų kūnuose. Menininkė siekia įsigilinti į elektriškumą ir siūlo tirti elektrokonvulsinę terapiją skirtingais būdais. Jei elektra gali būti skausmo šaltinis (karo industrija, žaibavimas), tai taip pat gali būti malonumas (sekso industrija). Nagrinėdama šias dvi priešingybes, menininkės tikslas yra ieškoti kas įvyksta tarp jų, juk gamta niekada nebuvo sukurta tik vienai ar kitai pusei.

Elektrokonvulsinė terapijos pagrindais sukurtas įrankų rinkinys suteiks galimybę tyrinėti elektriškumą, keičiant ir įtakojant jo vartotoją.

Brigita Kasperaitė yra menininkė, dirbanti su tarpdisciplininiais projektais, šiuo metu gyvenanti ir kurianti Berlyne ir Kaune. 

Rūta Spelskytė
Permąstymas gyvo kaip medžiagos
Įrankių rinkinys, video, ~4min

Menininkės sukurtas įrankių rinkinys yra skirtas medžiagiškai permąstyti gyvybę. Kūrinys skirtas pergalvoti gamtos panaudojimo būdus, susikurti įrankius, įsivaizduoti ar formuoti augalų ar gyvūnų savybes, perkonstruoti jų vystymąsi ateityje ir iš kitos pusės, sustabdyti momentą ir į jį įsigilinant. 

Įrankių rinkinį sudaro:

Dactylopius coccus, dar kitaip vadinami košeniliniai vabalai arba E21, kurie dar 10 a. buvo naudojami Actekų, išgauti raudoną pigmentą ir yra naudojami iki šių dienų. 

Pyrocystis lunula bioliuminescenciniai jūriniai dumbliai, sutrukdyti skleidžiantys mėlyną šviesą.

Kombucha SCOBY (simbiotinė mielių ir bakterijų kolonija) kuri gali būti panaudojama gaminant gėrimus, o juos išdžiovinus – odą primentį popierių.

Grybas Chlorociboria aeruginascens gamindamas mėlynai žalią pigmentą ksilindeiną, sukelia medienos blukimą. 15 a. jis buvo naudojamas menininkų ir buvo siekiama pigmentą panaudoti masinei dažų produkcijai. Sakoma, jog Chlorociboria aeruginascens taip pat yra bioliuminescencinis. 

Desmodium gyrans yra šokantis augalas. Ankstyvose augimo stadijose leidžiant muziką ar dainuojant galima matyti platų spektrą lapų judesių, lyginant su kitais augalais, užaugusiais tyloje.

Pagrindinėmis meno daktaro laipsnį turinčios R Spelskytės susidomėjimo sritimis galima būtų laikyti nesusikalbėjimus, dialogo klaidas tarp žmonių ir ryšius tarp mokslo ir extro-science fiction pasaulio, neapčiuopiamo egzistuojančiais instrumentais ir mąstymo būdais. Ji dirba su retais mėginiais, šviesos ir pigmentų emisijomis, ateities alchemijos įsivaizdavimais, augalais, gyvūnais, laiko reliatyvumu ir greičio supratimu. 

PENKTADIENIS 

Rugsėjo 11 d. 19 – 19.55 val. 

Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno katedra (LT)

Giraitėje klaidžiojantis daugiaakis gyvūnas

Gyva transliacija
https://ars.electronica.art/keplersgardens/en/multi-eyed-creature/

Daugiau nei 15 tiesiogiai transliuojamų renginių įvyks AE Garden Vilnius Vilnius Mozilla platformoje, kurioje į vyksmą Sodo komplekso viduje ir išorėje žvelgs daugybė plačiakampių ir virtualios realybės kamerų, o vaizdus režisuos giraitėje klaidžiojantys žmonės, gyvūnai ir augalai. Žiūrovai galės naviguoti intensyvioje kultūrinio renginio aplinkoje, arba susirasti ramią vietą pasimėgauti gamta.

Studentų nuskenuoti aplinkos ir giraitės 3D vaizdiniai leis žiūrovui virtualiai keliauti ir tiesiai pereiti pastato fizines erdves. 10-15 kamerų grupė suteiks galimybę žiūrinčiajam pabūti renginyje ir pažvelgti į pastatą bei jį supančią giraitę iš įvairių kampų (žmogaus ir nežmogaus perspektyvos, taip pat tiesioginio įrašo, simuliacijos ar animacijos pagalba). Šį patirtis leis pilnai patirti medijuotą realybę drono, gyvūno, vabalo, augalo ir kitų gyvybės formų akimis. 

3D galerijoje veiks paroda, kurioje bus galima išvysti naujausių studentų darbų kolekciją, atliepiančių šiuo metu vykstančią pandemiją. 

Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno yra bendruomenė, kurią sudaro apie 80 bakalauro, 20 magistro ir 5 doktorantūros studentai, taip pat apie 15 profesorių. Jie visi domisi teorija ir praktika pagrįstu medijos, meno ir related matters tyrimu. 

PENKTADIENIS

Rugsėjo 11 d. 19 val. 

Ignas Pavliukevičius (LT)

Stovinčios bangos

Kiekvienas gyvas organizmas mūsų planetoje yra apsuptas elektros lauko- generuoto paties organizmo, dirbtinių žmogaus sukurtų prietaisų skleidžiamo elektromagnetinių lauko, ar iš nežemiškos kilmės šaltinių, kaip iš tolimojo kosmoso. Visa tai sąveikauja tarpusavyje įvairiausių signalų formose apjungiant visa kas gyva ir mirę. Žmogus taip pat generuoja ir skleidžia energijos lauką- labai žemo dažnio elektromagnetinį lauką, nors jo signalas ir yra labai silpnas. Žmogaus elektromagnetinis laukas kinta nuo jo unikalios būsenos ir šiuos pokyčius galima užfiksuoti. Ji leidžia realiu laiku fiksuoti žmogaus kintantį energijos lauką ir šiuos pokyčius versti į garsą, taip leidžiant šalia esančiam žmogui pajusti savo kūno ir kiekvienos kūno ląstelės energijos pokyčius. AE Sodas Vilnius renginio metu, instaliacija pavirs 15 min. trukmės performansu ant Sodo 2123 komplekso stogo, regimo iš paukščio perspektyvos.

Kūrinį dalinai remia Lietuvos kultūros taryba

Vitalij Červiakov (LT)
Calvaria ėjimų serija, 2020 (kūrinys dalinai prieinamas Mozilla Hub)

Pulsas, spaudimas, temperatūra, deguonies kiekis kraujyje – visus šiuos duomenis nesudėtingai fiksuojam su kiekvieno stalčiuje ar kišenėje turimais prietaisais ir siunčiam analizei bei kaupimui būsimiems ir esamiems big data turtuoliams. Kaip įvairūs mūsų kūno ir mąstymo procesai keičiasi einant? Ar įmanoma juos bent šiek tiek užfiksuoti bei patyrinėti pasitelkiant EEG skenerius? Ėjimų serijoje “Calvaria” svarstoma kaip ėjimas tam tikromis suplanuotomis ir surežisuotomis sąlygomis veikia mūsų savijautą bei emocijas.

Vitalij Červiakov yra menininkas, šiuo metu studijuojantis meno doktorantūra Vilniaus dailės akademijoje. Jis organizuoja psicho-geografinius performatyvius pasivaikščiojimus, specialiai tam tikrose vietovėse, su iš anksto parengtais scenariais ir veiksmais. 

ŠEŠTADIENIS

18:00-19:00

Ūmėdė (pre-simpoziumo diskusija, gyvai ir tiesioginė transliacija) https://ars.electronica.art/keplersgardens/en/umede/

Diskusijos dalyviai: menininkas ir spekuliatyvus dizaineris Julijonas Urbonas, Pixelache festivalio ko-direktorius menininkas Andrew Gryf Paterson (SCO/FIN) menininkas Ignas Pavliukevičius, menininkė ir kompozitorė Gailė Griciūtė, bei kiti.

Moderatorius: dr. Vytautas Michelkevičius

Ūmėdė tai x⬳disciplinis besirandančių meno formų ir susijusių reikalų simpoziumas.

Festivalis, vyksiantis lapkričio mėnesį kvestionuoja, kas nutiko, kai į šiuolaikinio meno lauką dunkstelėjo antropoceno meteoritas, o bioaktyvistai kartu su AI ir XR* susprogdino diskursą, anksčiau vadintą medijų menu?

*XR (expanded reality) tai – išplėstinė realybė, susidedanti iš įvairių virtualios, apaugintos (augmentuotos), išsėtinės ir hibridinės realybės formų

Ūmėdė Išankstiniame renginyje AE Sodo metu, išskleis savo kritines šaknis, eksperimentuos ir reflektuos kaip žmonės ir kitos nežmogiškosios gyvybės formos gali išlikti kartu vienoje erdvėje po pandemijos laikotarpiu, tai pat permąstys galimus x⬳disciplinio festivalio formatus. 

Festivalio iniciatorius Vytautas Michelkevičius yra rengęs Inter-formato simpoziumų seriją Nidos meno kolonijoje (2011-2019) su tikslu užpildyti atskirtį tarp akademinių ir meno renginių bei atrasti tinkamiausias platformas žinojimo produkcijai, meno ir mokslo komunikacijai. 

Rugsėjo 12d. 20 val.

Eye Gymnastics (LT)

Nieko antgamtiško

Gyva transliacija

https://ars.electronica.art/keplersgardens/en/world-is-here/

AE Sodas Vilnius festivalio metu, menininkių duetas pristatys gyvą vokalinį performansą, kuriame subtiliai ištartos melodijos ir pakilūs ritmai jungsis su Arturo Bumšteino muzikine medžiaga. Pasirodymo metu menininkės jungs pratimų, skirtų akims stiprinti tekstus su pamažu besiskleidžiančiomis muzikinėmis melodijomis, iškalbėtomis dainomis. Rudeniškame skubėjime, pasikartojimais ir hipnotizuojančiu tekstu kūrinys kvies pramankštinti savo žvilgsnį ir praregėti.

Eye Gymnastics yra Viktorijos Damerell ir Gailės Griciūtės dueto sceninis pavadinimas. Menininkės bendradarbiauja kartu kurdamos eksperimentinės muzikos, vokalo instrukciją ir užkalbėjimų performansus. Jų kūryboje susilieja jausmingi tembrai ir minčių kelionės, hipnozė ir pop muzikos aidai. 

Artworks and 3D Mozilla Hub
https://ars.electronica.art/keplersgardens/en/groves/

KOMANDA
kuratorius-komisaras:
Vytautas Michelkevičius

Kuratorinė komanda: Danutė Gambickaitė, Lina Rukevičiūtė, Mindaugas Gapševičius, Ignas Pavliukevičius, Gailė Griciūtė

Menininkai: Mindaugas Gapševičius, Ignas Pavliukevičius, Gailė Griciūtė, Brigita Kasperaitė, Rūta Spelskytė, Valentinas Klimašauskas, Auksė Gaižauskaitė, Vitalij Červiakov, ūmėdė, Andrew Gryf Paterson, Julijonas Urbonas and others

Team: Antanas Skučas, Arturas Bukauskas, Paulius Žižliauskas, Gailė Cijūnaitytė, Nidas Kaniušas, Eva Rodz, Žilvinas Baranauskas, Gabija Pernavaitė; ir kiti studentai, menininkai ir bendradarbiai

Organizuoja:
Instituto Media, LTMKS / Letmekoo.lt (Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga), Ūmėdė / MENE, Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno katedra.

Remia: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Robotikos mokykla, Vilniaus dailės akademija